Czy można by napisać książkę jak Kroniki Woodsword w grze Minecraft?

Date
gru, 19, 2020

Minecraft to dla jednych nudna wokselowa, słaba graficznie gra polegająca na budowaniu kwadratowych domków, dla innych prawdziwy survival, a dla jeszcze innych źródło natchnienia. Czy wiecie, że i w Minecrafcie jako grze i w Minecrafcie, albo może raczej o Minecrafcie jako świecie, w którym jesteśmy graczami i zarazem bohaterami, można pisać książki?

Jak napisać książkę w Minecrafcie, w grze?

Istnieje wiele różnych aspektów gry Minecraft, w tym interakcje gracz kontra gracz, ale najbardziej przemawia do mnie tworzenie: wyszukiwanie zasobów i łączenie ich w celu tworzenia innych przedmiotów. Możesz uprawiać i zbierać rośliny, polować, wydobywać minerały, hodować owce na wełnę, tworzyć barwniki do barwienia wełny i szkła. Możesz nawet tworzyć obrazy, chociaż obecnie każdy stworzony obraz staje się jednym z 26 płócien artysty Kristoffera Zetterstranda. Miejmy nadzieję, że pewnego dnia twórcy Minecrafta pozwolą nam stworzyć własne.

Ale najciekawsze jest to, że gracze, którzy tworzą książki w Minecrafcie mogą w nich też pisać. A nawet przekazywać je innym! Teoretycznie książka napisana stworzona w Minecrafcie może zawierać do 50 stron, z maksymalnie 256 znakami na stronie. Możesz wkleić tekst, ale obecnie nie możesz go edytować/zaznaczać. W sumie wystarczy trzcina cukrowa, z której trzech pędów wygenerujemy trzy kartki papieru, materiały na pustą książkę (skóra oraz trzy kartki właśnie), torbiel atramentu z kałamarnicy i pióro z kurczaka. W tym celu będziesz musiał albo zabić, albo używać trybu kreatywnego gry. Czy takie książki powstają? Wiem, że powstają scenariusze. Przykładowo youtuber Paul Soares jr. Tworzy drafty swoich filmów o Minecrafcie właśnie w książkach wyprodukowanych… w Minecrafcie. Nieco brzmi jak „Incepcja”? Może…

Jak napisać książkę w Minecrafcie, będąc w niej graczem i bohaterem gry?

Jest sporo filmów, których bohaterami są postacie z gier. Mamy choćby film „Free guy” zapowiedziany na 2021 rok, w którym Ryan Reynolds wciela się w postać zwykłego NPC z gry typu GTA Online. Mamy też serię animowaną z Ralphem Demolką – bohaterem zarabiającym jako postać w grze i utyskującym na swoje marne, powtarzalne życie. Temat wcielania się postaci realnego bohatera w bohatera gry jest równie mocno eksploatowany, choć szczególnie przez anime. Można przykładowo podać całą serię Sword Art Online oraz inne popularne isekaie. Jednak o wiele mniej jest takich przykładów dotyczących gier pokroju Minecrafta. Na szczęście mogę polecić pozycję, która wypełnia lukę.

O serii Kroniki Woodsword

Seria Kroniki Woodsword to cykl składający się z pięciu tomów oznaczonych jako oficjalna przygoda Minecrafta. Nad scenariuszem poszczególnych tomików czuwa Nick Eliopulos. Gdyby pisał swoje książki w grze, musiałby na jeden tomik zużyć trzy sztuki wyprodukowanej w świecie gry książki, trzy pióra i trzy torbiele z atramentem kałamarnicy.

Jak na bohaterów Minecrafta przystało, każdy z nich jest jedną z postaci z gry, choć nie wszystkie występują w wersji podstawowej, a raczej z jednego z licznych modów lub serwerów on-line. Jest tu miejsce dla maga, łuczniczki, górniczki, superbohaterki czy… chłopca od łopaty. Każdy z angaży jest jednak niezwykle ważny!

Książki opowiadają o dziwnych perypetiach niejakiej Ash. To dziewczynka, która przeniosła się z Zachodniego Wybrzeża do Woodsword Middle na Florydzie. Jest skautką i kocha Minecrafta. Dziwnym zbiegiem okoliczności staje się nie tylko opiekunką klasowego chomika, ale także przez nowatorski wynalazek psor od nauk ścisłych, doktor Culpepper, czyli gogle VR, przenosi się wraz z kolegami z klasy do gry. Problem w tym, że to nie do końca taka prosta gra.

Co może pójść nie tak? Od takich drobnostek, jak nieporozumienia pomiędzy członkami grupy czy ucieczce chomika w jak najbardziej realnym świecie, po pojawienie się króla przywoływaczy, jego przywołanych wrogich mobów i brakiem jednej pary nowatorskich gogli VR w pracowni doktor Culpepper.

Dużym plusem dla dzieci, które dopiero uczą się czytania, jest duża czcionka użyta w książkach. Dzięki temu o wiele łatwiej samodzielnie zaznajomić się z lekturą młodszym czytelnikom. Kolejne tomy można zakupić zarówno w twardej jak i miękkiej okładce, a także w gustownym minecraftowym pudełku, mieszczącym dokładnie cztery tomy serii. Jako że zakończenie piątej nie jest rozstrzygające, podejrzewam, że to nie koniec przygód przyjaciół w Minecrafcie.

Tak naprawdę nie wyczerpałam tematu, bo o Minecrafcie powstało wiele poradników oraz książek czy komiksów fantasy. Tu, w Kronikach Woodsword, jest inaczej: Bohaterowie nie są kreacją tylko w grze. Oni przenoszą się do świata gry i korzystają ze swoich awatarów, zamieniając się wirtualnie w swoje postacie, jednocześnie korzystając dalej ze swojej całkowicie realnej świadomości i wszelkich doświadczeń. To coś, co zapewne chciałby przeżyć każdy gracz Minecrafta, ten mały i ten duży.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…