Nie jestem bohaterem tej historii.
Jestem jej czarnym charakterem… Notorycznie niezadowolony, zrzędliwy obrońca D.C. Eagles, który po prostu nie potrafi utrzymać swojego temperamentu w ryzach. Temperamentu, który doprowadził do zawieszenia przez NHL na piętnaście meczów. PIĘTNAŚCIE! Jakby tego było mało, zostałem zmuszony, by w tym czasie trenować młodzieżową drużynę hokeja. Mój menedżer uważa, że to „odbuduje mój wizerunek”. Nie spodziewałem się jednak, że już pierwszego dnia energiczna blondynka wparuje na lodowisko, by zwrócić mi uwagę, że jestem niegrzeczny wobec jej młodszego brata. Coś w tej zadziornej kobiecie i chłopcu, którego tak bardzo chroni, sprawiło, że moje mechanizmy obronne przestały działać. Muszę być ostrożny, by lód, pod którym chowam swoje serce, nie stopniał…
RECENZJA
„Desire of defense” to pełna humoru książka, zakwalifikowana w większości księgarni jako lektura skierowana do grupy czytelników „new adult”, która zaprasza czytelnika do świata sportu, emocji i miłości. Autorka Leah Brunner stworzyła świetne dzieło, z bardzo realistycznymi postaciami. Rozdziały są ukazane na przemian z perspektywy dwójki głównych bohaterów – gwiazdy hokejowego świata Mitcha Andersona i młodej pielęgniarki Andie. Mitch to utalentowany hokeista, którego życie zmienia się, gdy zostaje zmuszony do trenowania młodzieżowej drużyny jako część swojej kary za niesportowe zachowanie podczas meczu. Niechętnie podejmuje to zadanie, ale w miarę upływu czasu odkrywa, że praca z młodzieżą ma na niego znaczący wpływ. Andie to młoda dziewczyna, która niedawno została prawną opiekunką swojego brata Noah i próbuje odnaleźć się w tej roli. Ich pierwsze spotkanie jest pełne iskier… i krzyków towarzyszących kłótni na lodowej tafli.
Nie jest to typowy romans, gdzie bohaterowie już w pierwszym rozdziale idą do łóżka tylko dobrze napisana historia o pojawiających się uczuciach. Relacja między Mitchem i Andie przechodzi przez kilka etapów, od niechęci do wzajemnego zainteresowania. Równie ciekawe jest obserwowanie przemiany Mitcha od aroganckiego sportowca do momentu, kiedy zaczyna sobie radzić z demonami przeszłości. Dodajmy do tego niewiedzę Andie na temat hokeja i kilku uroczych sportowców z poczuciem humoru, a otrzymamy naprawdę dobrą lekturę.
Książka porusza rozmaite tematy, szczególnie tematykę trudności życiowych, odpowiedzialności oraz pracy nad sobą. Podoba mi się tak umiejętne dodanie tematu psychoterapii i przeżywania żałoby w pozornie łatwej i mało ambitnej lekturze, za jaką uważa się romanse. Na wielki plus zasługuje też zamieszone na początku książki ostrzeżenie, informujące o występujących wulgaryzmach i ciężkich tematach. Podsumowując, “Desire or defence” to niezwykle wciągająca historia, która łączy w sobie elementy sportu, romansu i rozwoju osobistego. Idealna lektura zarówno dla starszej młodzieży, jak i dorosłych czytelników.
Paula Koperczuk