Zaplątani w sieci

Zaplątani w sieci – Elżbieta Jodko-Kula

Date
maj, 17, 2024

Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką. Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu.

Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy o liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. Czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?


RECENZJA

Kamila zamieniła świat realny na internetowy. Ósmoklasistka nie odnajduje się wśród rówieśników, a przez pewne kompromitujące zdarzenie ludzie nie dają jej spokoju. U Kamili w domu się nie przelewa, dlatego jej mama w celach zarobkowych wyjechała do Irlandii, a dziewczyna została pod opieką babci. Nastolatka zamyka się w sobie, zostaje sama z problemami, a swoje życie przenosi do Internetu.

„Zaplątani w sieci” pokazuje, z jakimi problemami zmierza się współczesna młodzież, jak świat Internetu, gier i anonimowego czatowania z innymi może wciągnąć nastolatków. Kamila to wrażliwa dziewczyna, jak wielu nastolatków czasami próbuje się dopasować do otoczenia. Niestety świat jej pełen złych ludzi, którzy tylko czekają na wykorzystanie odpowiedniego momentu, by wyrządzić komuś krzywdę.

W książce przeszkadzał mi sposób prowadzenia narracji, raz jest ona w pierwszej osobie, a raz w trzeciej. W fabule biorą udział także inne postacie, które angażują się w sprawę Kamili i niestety nie było zaznaczone w rozdziale, kogo perspektywę teraz czytamy. Przeskakiwanie z pierwszej do trzeciej osoby zaburza rytm czytania. Książka ma zaledwie dwieście stron, więc jej przeczytanie nie zajmuje dużo czasu, ale temat w niej poruszany jest trudny. Mam lekkie „ale” co do zakończenia, brakuje mi w nim pokazanie rozmowy matki z córką, jak taką rozmowę przeprowadzić jak zachowuje się matka, a jak córka. Nie dla każdego rozmowy z dziećmi są łatwe, wymagają wiele emocji i dobrego doboru słów. Autorka mogła pokazać przykład takiej rozmowy, co mogłoby być wsparciem dla rodziców z podobnym problemem.

Uważam, że książka jest odpowiednia nie tylko dla młodych czytelników, ale także dla rodziców. Pokazuje ważny problem społecznie, że dzieci mogą uciekać do internetu przez problemy, jakie spotykają w życiu realnym. To tam czują się bezpiecznie i mogą zbudować przestrzeń bez zmartwień. Może to prowadzić do uzależnień i problemów zdrowotnych. Według mnie autorka w poprawny sposób przedstawiła problem i jego rozwiązanie.

Daria Pogodzińska

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…