Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży – Feliks Koneczny, Jarosław Szarek, Joanna Wieliczka-Szarkowa

Date
maj, 17, 2024

Nowe wydanie książki wybitnego polskiego historyka, uzupełnione o rozdziały poświęcone najnowszym dziejom naszego kraju Historia Polski, spisana przystępnym dla młodych ludzi językiem, zabiera nas w niezwykle pasjonującą podróż po meandrach polskich dziejów.

Ta opowieść jest wciąż żywa i stanowi źródło wszechstronnej wiedzy. Poznawanie przeszłości jest wspaniałym ćwiczeniem umysłu. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży to nie tylko daty, liczby, nazwiska czy opis zmieniających się granic naszego kraju. Feliks Koneczny, opisując burzliwe dzieje ojczyzny, przekonuje, że historia Polski to nauka o zmianach i wyzwaniach, z którymi mierzył się nasz naród. Uczy, że ich znajomość to obowiązek i przywilej każdego, kto chce zwać się patriotą. W nowym wydaniu tej słynnej książki znalazły się rozdziały, napisane przez Jarosława Szarka i Joannę Wieliczkę-Szarkową, które zapoznają młodych czytelników z historią Polski w XX i XXI wieku.


RECENZJA

Młodzież niekoniecznie chce się grzebać w historii. Bo dużo, bo nudne, bo to szkolny przedmiot. Nie dostrzegają, że może być ciekawa i jest ważna. Nie, nie przez swoje przekonania, ale przez to, że nikt im nie pokazał, jak przeszłe wydarzenia się ze sobą zazębiają, wynikają jedne z drugich i mogą być fascynujące. Na szczęście Feliks Koneczny podjął trud przekonania młodych do historii. Jego opracowanie było jednak niepełne, choćby przez sam fakt okresu jego życia. Dziś mamy przed sobą wydanie uzupełnione przez dwójkę historyków o polską historię z XX i XXI wieku.

Zmierzenie się ze sposobem snucia historycznych opowieści, jaki prezentuje sobą Koneczny, jest sporym wyzwaniem. Część napisana przez niego pozwala płynąć z nurtem historii. Nie zanudza, pokazuje najważniejsze fakty, czasem je trafnie komentuje. Przekazuje wiedzę wraz z kontekstem społecznym i politycznym, dzięki temu rozumienie pewnych faktów przychodzi z łatwością. Poniekąd samo też się zapamiętuje, a kolejne rzeczy wynikają z poprzednich w sposób naturalny. Historia opowiedziana przez niego nie nuży, a wręcz zaciekawia, zachęca do sięgnięcia po więcej. Należy sobie zdać sprawę z tego, że w tak krótkim tomie niepodobna zmieścić wszystkich wichrów historii, z którymi przyszło zmierzyć się Polsce. To jedynie zachęta. Stanowi jednak spójną całość i można z niej sporo się nauczyć.

Niestety dr Joanna Wieliczka-Szarkowa wraz z dr Jarosławem Szarkiem kolejne rozdziały, z kolejnymi wielkimi wydarzeniami dla Polski jeszcze bardziej zminimalizowali. Zaledwie muskają temat, nie poświęcając mu zbyt dużo uwagi. Owszem, są tam najważniejsze rzeczy, daty, wydarzenia, ale to zdecydowanie za mało. Język nadal jest przystępny, choć brakuje tego czegoś, co do tekstu wkładał Koneczny, nadal czyta się to przyjemnie, a nie tak, jak suchy podręcznik, ale jest tego zdecydowanie mało. Dużo sobie obiecywałam po tych dołożonych rozdziałach i jestem rozczarowana. Bardzo żałuję, że Autorzy nie zdecydowali się na napisanie obszerniejszej wersji, nie jako doklejenie do tomu Konecznego, ale jako drugą część. Jestem pewna, że byłaby z tego fantastyczna lektura. Mam nadzieję, że kiedyś się doczekam obszerniejszego opracowania. Jak na razie cieszę się tym, co mam, bo zawsze lepsza taka część, niż kompletnie nic. Szczególnie napisane w sposób trafiający do młodych, bo innych opracowań z tych czasów jest sporo, ale są bardziej sztywne.

Mimo wszystko polecam tę książkę, szczególnie osobom, które nie mają opracowania napisanego tylko przez Konecznego. Ci, którzy mają tamto wydanie, muszą się zastanowić, czy dla tych kilku rozdziałów warto.

Katarzyna Boroń

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…