Najsłynniejsze powieści Agathy Christie w komiksie

Date
sty, 22, 2020

W 2020 roku przypada setna rocznica publikacji pierwszej powieści Agathy Christie („Tajemnicza historia w Styles”). Królowa kryminału dzierży berło najlepiej sprzedających się książek, tuż po dziełach Szekspira i Biblii, nieprzerwanie od wieku. Z okazji okrągłego jubileuszu wydawnictwo Egmont prezentuje komiksowe adaptacje jej trzech kryminałów: „Morderstwo w Orient Expressie”, „Noc w bibliotece” oraz „Tajemniczy przeciwnik”. Kolekcja trafiła już na księgarskie półki.

„Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z dwóch powieści Agaty Christie (obok „I nie było już nikogo”), które odniosły największy sukces. Orient Express – luksusowy pociąg pasażerski jadący ze Stambułu do Calais – zatrzymuje się w szczerym polu z powodu zaspy śnieżnej, uniemożliwiającej mu dalszą jazdę. Tej samej nocy jeden z pasażerów zostaje brutalnie zamordowany – dwunastoma ciosami sztyletu. Jadący pociągiem Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo, które doprowadzi go do zdumiewającego rozwiązania zagadki.

W „Nocy w bibliotece” Miss Marple prowadzi – na prośbę swojej przyjaciółki Dorothy Bantry – śledztwo dotyczące zabójstwa dwóch młodych dziewcząt, z których jedna została znaleziona rano w bibliotece państwa Bantry. Kierując się życiowym doświadczeniem, zawierającym się w dewizie Natura ludzka jest wszędzie taka sama, starsza dama na własną rękę szuka sprawcy, ku utrapieniu, ale i zdumieniu lokalnej policji.

Tommy Beresford i Prudence Cowley znają się od dzieciństwa. Rozdzieleni przez wojnę, spotykają się ponownie w trudnych powojennych czasach i postanawiają założyć spółkę detektywistyczną. Starając się odnaleźć zaginioną po katastrofie morskiej Jane Fish, wplątują się w międzynarodową aferę szpiegowską i muszą stawić czoło organizacji przestępczej kierowanej przez „Tajemniczego przeciwnika” znanego jako Pan Brown. Dzięki sprytowi i fantazji udaje im się przezwyciężyć liczne przeciwności, umknąć przed niebezpieczeństwem i doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.

Pomysły przychodzą mi do głowy w najdziwniejszych chwilach – kiedy idę ulicą albo przymierzam kapelusze. Po prostu nagle pojawia się doskonały pomysł na książkę.
Agata Christie, „Autobiografia”

Agata Christie jest autorką 66 powieści kryminalnych, 14 zbiorów opowiadań, 6 powieści obyczajowych (pod pseudonimem Mary Westmacott), kilku sztuk scenicznych, a także wielu wierszy.

Swoją pierwszą powieść, „Tajemniczą historię w Styles”, Agatha Christie napisała w 1916 r. z… nudów i aby wygrać zakład z siostrą o to, że potrafi napisać książkę detektywistyczną. Jednak na publikację musiała czekać prawie 5 lat. Przyjął ją dopiero czwarty wydawca, zawierając jednocześnie z autorką umowę na napisanie kolejnych 5 powieści. Książka ukazała się w 1920 r. w wydawnictwie The Bodley Head.

Tak narodził się najbardziej znany detektyw na świecie, mały jajogłowy Belg z napomadowanymi wąsami  – Herkules Poirot. Wkrótce po nim pojawili się Tommy i Tuppence („Tajemniczy przeciwnik”, 1922) oraz druga najsłynniejsza postać wymyślona przez Christie – „detektyw z herbaciarni”, bardzo dociekliwa i znająca ludzką naturę panna Jane Marple („Morderstwo na plebanii”, 1930). Oprócz nich bohaterami kryminalnych historii Agaty Christie są: Ariadna Oliver – autorka powieści kryminalnych, wielka miłośniczka jabłek, występująca w kilku powieściach obok Herkulesa Poirot („Tajemnica Bladego Konia”); Parker Pyne – sam siebie nazywający lekarzem dusz („Parker Pyne na tropie”) oraz Harley Quin – tajemnicza postać, pojawiająca się znikąd, aby pomóc w rozwiązaniu trudnych zagadek kryminalnych („Tajemniczy Pan Quin”).

Pisząc powieści, autorka wykorzystywała doświadczenia z pracy w aptece (trucizny!) oraz ze swoich licznych podróży („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu”, „Morderstwo w Mezopotamii”). W latach trzydziestych Christie pisała 2-3 książki rocznie, okazało się to jednak nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie podatki. Dlatego też później poprzestawała na jednej książce rocznie. W czasie II wojny powstała jej jedyna nacechowana patriotycznie antyhitlerowska powieść „N czy M”.

Akcja większości książek Agaty Christie toczy się w zamkniętych pomieszczeniach. Nieliczne dzieją się na zewnątrz, zazwyczaj w egzotycznych miejscach. Bohaterami są zazwyczaj ludzie dość zamożni, a czytelnik otrzymuje dość informacji, aby móc samodzielnie znaleźć rozwiązanie zagadki.

Będąc u szczytu kariery, Christie napisała dwie powieści z dwojgiem swoich najbardziej znanych bohaterów – z zastrzeżeniem, że książki mają się ukazać dopiero po jej śmierci. Opisywały ostatnie zagadki rozwiązane przez Poirota i pannę Marple. W „Kurtynie” belgijski detektyw zostaje uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swojej autobiografii autorka – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple po rozwiązaniu tajemnicy „Uśpionego morderstwa” wróciła do swojego domu w St. Mary Mead.

Powieści Agaty Christie zostały przetłumaczone na dziesiątki języków i wydane w ponad 2 miliardach egzemplarzy na całym świecie (większą sprzedaż osiągnęła tylko „Biblia” i dzieła Szekspira). Jej sztuka pt. „Pułapka na myszy” jest najdłużej utrzymującym się na scenie tytułem na świecie – premiera odbyła się w 1952 r. i jest grana do dziś! Wiele powieści i opowiadań jej autorstwa zostało zekranizowanych, niektóre wielokrotnie („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”), na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Najbardziej znaną i popularną powieścią Agaty Christie jest „Morderstwo w Orient Expressie”, które zostało przetłumaczone na ponad 30 języków.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…