Baśnie mojego dzieciństwa, które zapamiętałam na całe życie

Date
gru, 26, 2018

Po raz kolejny nastały Święta. Za oknem śnieg (a przynajmniej powinien być) a w domu ciepłe potrawy, uśmiechy na twarzach domowników i góra prezentów pod choinką. Jest to czas, dla którego najlepszym określeniem jest słowo ,,magiczny”. Szczególnie małe dzieci odczuwają wyjątkowość i klimat świąt jakimi jest Boże Narodzenie.

Dlatego też artykuł będzie nawiązywał do utworów co prawda dziecięcych lecz niezwykle mądrych, a także każdemu dorosłemu doskonale znanych. Mowa tu o kojarzących się z dzieciństwem wspaniałych baśniach Duńczyka – Hansa Christiana Andersena, które myślę, że niejednemu mogą kojarzyć się również ze świętami.

Sam Hans Christian Andersen od wczesnych lat interesował się sztuką. Uczęszczał do szkoły baletowej i śpiewał w chórze. Później zaznajomił się z teatrem i począł pisywać sztuki , które z początku były silnie krytykowane ze względu na poprawność językową, której brakowało Andersenowi z powodu braku wykształcenia i dysleksji. Był niespokojnym duchem. Duńczyk zwiedził większość Europy i nie spieszyło mu się do życiowej stabilizacji. Dał jednakże światu swoją wspaniałą twórczość i to pozwoliło mu bywanie na dworach królów czy poznawanie znamienitych ludzi takich jak Karol Dickens czy bracia Grimm. O swych baśniach mówił, iż ,,jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.”

Na pewno każdy z nas czytał lub słyszał opowiadane przez rodziców czy dziadków baśnie takie jak:

  • Brzydkie kaczątko
  • Calineczka
  • Dzielny ołowiany żołnierz
  • Dziewczynka z zapałkami
  • Dzikie łabędzie
  • Królowa Śniegu
  • Księżniczka na ziarnku grochu
  • Mała Syrena
  • Nowe szaty cesarza

Te doskonale znane nam baśnie zostały przetłumaczone na 80 języków i to właśnie one rozsławiły nazwisko Andersena. Co ciekawe w roku 2005, czyli dwusetną rocznicę śmierci pisarza Poczta Polska uhonorowała go wydając dwa znaczki z wizerunkami pochodzącymi z ,,Małej Syrenki” i ,,Królowej Śniegu”. Kolejnym upamiętnieniem jest pomnik Andersena ufundowany przez duńskie i amerykańskie dzieci w samym nowojorskim Central Parku. Natomiast pomnik ,,Małej Syrenki można zobaczyć w stolicy Danii – Kopenhadze.

Choć baśnie doczekały się swoich ekranizacji (niektóre nawet wielokrotnych) to przykładowo te zrealizowane przez Disneya okazują się nieraz odbiegać od pierwowzoru, ponieważ Andersen częściej zakańczał je nieszczęśliwie.

Do jednej z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ekranizacji należy irlandzko-niemiecko-duński serial animowany ,,Pan Andersen Opowiada”. Myślę, że każdy pamięta karocę, dwójkę dzieci naprzeciwko pisarza i symbolicznie świeczkę na początku każdego odcinka. Składający się z dwudziestu sześciu odcinków serial powstał z okazji dwusetnej rocznicy narodzin, tak samo jak polskie znaczki pocztowe, oraz był emitowany w latach 2002-2004.  Za to teraz możemy z powodzeniem znaleźć go w internecie.

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem przypomniałam Wam o pięknej twórczości duńskiego pisarza i jego krótkich, ale jakże istotnych utworach jakimi są baśnie. Teksty na granicy fantazji i rzeczywistości, przekazujące prawdy i wartości, o których należy pamiętać zarówno jako dziecko jak i jako dorosły.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…