Owiane tajemnicą, legendarne miasteczko Salem. To właśnie tam, w 1962 roku, po ciągnącym się przez wiele miesięcy procesie, zabito czternaście kobiet za rzekome uprawianie czarnej magii. Tragedia ta stała się inspiracją dla wielu artystów: malarzy, pisarzy, muzyków. Jednymi z nich byli pracujący dla wydawnictwa Archie Comics – scenarzysta George Gladira i rysownik Dan DeCarlo. To właśnie oni pierwotnie stworzyli postać Sabriny, która stała się bohaterką serii komiksowej.
Seria „Chilling Adventures of Sabrina”, w Polsce znana jako „Sabrina, nastoletnia czarownica", doczekała się aż 213 komiksowych zeszytów. W międzyczasie powstały też liczne książki, filmy i seriale z Sabriną w roli głównej. Najnowszą ekranizacją jest serial aktorski produkcji Netflixa, w którym w rolę Sabriny Spellman wciela się Kiernan Shipka. Jego producentem został Roberto Aguirre-Sacasa, twórca serialu Riverdale, którego akcja rozgrywa się w tym samym uniwersum opartym na komiksach Archie Comics. Niedawno też w Polsce, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazały się trzy powieści „Sezon na czarownice”, „Córka chaosu” i „Ścieżki nocy”.
Fabuła wszystkich produkcji z początku bywa bardzo podobna. Z nastoletnią czarownicą spotykamy się w przededniu jej szesnastych urodzin pod koniec października. Sabrina Spellman mieszka w małym miasteczku Greendale wraz ze swoimi ciotkami Hildą i Zeldą oraz kuzynem Ambrose. Dziewczyna chodzi na co dzień do pobliskiego liceum Baxter High, gdzie ma oddane grono przyjaciół i chłopaka. Czarownice jednak w zamian za swoją moc oddają kult szatanowi, który w dniu szesnastych urodzin wymaga od nich odpowiedniej przysięgi. Sabrina nie ma wyboru. By ocalić swoich ludzkich przyjaciół, musi złożyć obietnicę wierności samemu diabłu.