Posiadanie młodszego rodzeństwa wcale nie oznacza, że to starsze będzie skazane na nudne zabawy dla maluszków. Oto kilka pomysłów, dzięki którym z twoją, rodzicu, niewielką pomocą rodzeństwo będzie się świetnie bawić. Kto wie, może nawet będzie to zajęcie dla całej rodziny?
1. Domowy dzień nauki i eksperymentów
Najlepszą nauką jest doświadczenie. Warto więc przygotować z dziećmi lub pozwolić starszemu z nich przygotować kilka prostych eksperymentów naukowych, które możecie przeprowadzić w domu. Na przykład, możecie zrobić wulkan z sody oczyszczonej i octu albo stworzyć lampę lawową z oleju i barwników. Wiele takich doświadczeń jest prostych i bezpiecznych, a przy tym daje mnóstwo radości. Dzięki temu spędzicie czas na zabawie, a przy okazji czegoś się nauczycie!
2. Przygoda na świeżym powietrzu
Zorganizujcie małą przygodę w parku lub lesie! Możecie urządzić polowanie na skarby, gdzie schowasz różne przedmioty lub „skarb” do znalezienia. Mogą to być zawody w zbieraniu kasztanów na czas czy slalom na miotle niczym w Harrym Potterze. W deszczowy dzień potaplajcie się w kałużach, a w śnieżny zróbcie kulig, gdzie jednoosobowy zaprzęg będzie prowadziło na przemian jedno z dzieci. Możecie również spróbować czegoś tak prostego, jak piknik i gry na świeżym powietrzu, np. frisbee, badminton, zbijak czy klasycznie chowanego lub podchody, jeśli zbierze się więcej osób. To świetna okazja do ruchu i wspólnej zabawy na łonie natury.
3. Kreatywne warsztaty artystyczne
Stwórzcie własne dzieła sztuki! Możecie malować, także na rozciągniętym pomiędzy krzesłami streczu czy folii aluminiowej, robić kolaże z wycinków gazet, rysować kredkami, kredą, pastelami, węglem, a nawet zrobić własne rękodzieło z plasteliny czy gliny. Nie zapomnijmy o rzeźbieniu w mydle czy wosku. Możecie też wybrać jeden większy projekt, jak np. ozdobienie słoika, który później stanie się lampionem lub pojemnikiem na skarby. Pozwólcie kreatywności działać i wykorzystajcie np. puste opakowania, kartony, baloniki, wykałaczki itd.
4. Domowy seans filmowy z przekąskami DIY
Wybierzcie film, który oboje lubicie i stwórzcie razem domowe kino. A najlepiej fort z poduszek i kocy, który zamienicie w kino! Przygotujcie przekąski, jak popcorn, zdrowe chipsy z warzyw czy mini kanapki (idealnie nadają się do tego krakersy i różnego rodzaju pasty na kanapki). Możecie stworzyć bilety do kina, ustawić światełka lub lampki, by stworzyć kinowy klimat. Gwarancja dobrej zabawy i relaksu.
5. Granie w gry bez prądu
Planszówki nigdy nie wychodzą z mody. Wystarczy jedynie dobrać je do wieku i ilości graczy i grać. Może to być nieśmiertelny „Chińczyk” czy „Grzybobranie”, ale warto sięgnąć po nowości, takie jak choćby „Chemicy magicy” (liczba graczy: 3-5, wiek: 7+). Jeśli wolisz gry zręcznościowe, to zadbaj, by na stole pojawiły się „Bierki”, „Jenga” czy też „Tuki” (liczba graczy: 1-4, wiek: 8+). Sprawdź też, czy nie warto wymienić się grami ze znajomymi, czy rodziną lub, czy nie można wypożyczać gier w waszej bibliotece. To świetny pomysł na ekonomiczne poznawanie nowych tytułów.
Monika Kilijańska