Magia, namiętności i intrygi w szkole dla wampirów
W ukrytej przed światem Akademii Świętego Władimira wampiry czystej krwi – moroje – uczą się posługiwać swoimi nadprzyrodzonymi mocami, a mieszańce – dampiry – szkolą się na ich strażników. Najgroźniejszymi ich wrogami są strzygi, nieśmiertelne wampiry, które potrafią przeniknąć nawet do szkolnych klas i dormitoriów w poszukiwaniu kolejnych ofiar, władzy i krwi.
Lissa Dragomir jest morojską księżniczką, ostatnią przedstawicielką swojego królewskiego rodu. Musi być cały czas chroniona przed strzygami, które zagrażają śmiertelnym wampirom takim jak ona.
Rose Hathaway to dampirka, w której żyłach płynie ludzka i wampirza krew. Jest nie tylko najlepszą przyjaciółką Lissy, ale też jej najbardziej oddaną opiekunką. Łączy je niezwykła telepatyczna więź.
Po dwóch latach życia na wolności Lissa i Rose wracają do Akademii. Przyjaciółki nie powinny ani na chwilę stracić czujności, tymczasem Lissa wpada w depresję, a Rose zostaje wystawiona na próbę nie tylko morderczych treningów, ale i zakazanej miłości. Staje przed wyborem między przyjaciółką, dla której żyje, a mężczyzną, bez którego nie może żyć…
Serial na podstawie powieści, którego twórczyniami są Julie Plec (odpowiedzialna za sukces m.in. Pamiętników wampirów) i Marguerite Macintyre, można obejrzeć na platformie SkyShowtime.
RECENZJA
Czy lubicie nadnaturalne postacie w książkach? Przyznam, że ja bardzo!
Witajcie w Akademii Świętego Władimira, gdzie dhampirom i morojom zapewnia się wspólną edukację. Tylko kim właściwie są te istoty? To proste – moroje to inaczej wampiry, stworzenia wrażliwe na światło słoneczne i odżywiające się krwią. Za to dhampiry to potomkowie moroji oraz ludzi, którzy mimo wampirzych genów pozostają ludźmi. Główne bohaterki książki „Akademia wampirów” to dhampirka Rose Hathaway oraz jej przyjaciółka Wasylissa Dragomir.
Po dwóch latach życia na wolności, poza Akademią, Lissa i Rose powracają do szkoły. Ich nagłe przybycie rodzi wiele pytań i domysłów, a one nie są gotowe im sprostać. Starając się na powrót odnaleźć w codziennej rzeczywistości, zawiązują sojusze, odnajdują nowych i starych przyjaciół, a także doświadczają pierwszych romantycznych chwil. Autorce udaje się stworzyć wyraziste postacie, z których każda ma swoje plusy i minusy, a także całkiem nieźle wykreowany świat. Już w pierwszym tomie dostajemy wiele informacji o samych morojach i dhampirach, ale także o zasadach panujących w ich świecie. Jednocześnie fabułą nie jest nadmiernie rozbudowana i pobudza w czytelniku chęć sięgnięcia po więcej.
Serię tę czytałam po raz pierwszy ponad 10 lat temu jako nastolatka i już wtedy byłam nią totalnie zauroczona. Wracając do niej po latach, czuję duży sentyment. Zazwyczaj moje powroty do młodzieżowych hitów z przeszłości okazują się lekką „porażką”. Na szczęście w tym przypadku moje odczucia są podobne do tych sprzed lat – mamy tu kawałek naprawdę dobrego fantasy dla nastolatków. Czy starszy czytelnik polubi tę serię? Może być różnie, ale wydaje mi się, że każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie. Oprócz tradycyjnego wątku o wampirach znajdziemy tu dużo innych tematów – o prawdziwej przyjaźni, problemach z rówieśnikami, odpowiedzialności czy poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące pytania. Polecam tę książkę wszystkim fanom fantastyki, a także tym którzy chcą rozpocząć przygodę z tym gatunkiem – będzie na to idealna.
Paula Koperczuk