Arystoteles i Dante przepadają w toni życia

Arystoteles i Dante przepadają w toni życia – Alire Saenz Benjamin

Date
cze, 10, 2024

Bestsellerowa powieść w wyjątkowym wydaniu! Edycja specjalna w twardej oprawie z obwolutą i barionymi brzegami.

Arystoteles i Dante zakochali się w sobie. Teraz muszą odkryć, co to właściwie znaczy budować związek w świecie, który zdaje się kwestionować ich istnienie.

Ari praktycznie przez całe liceum ukrywał to, kim jest. Zawsze był cichy i niewidzialny. Sądził, że ostatni rok w szkole będzie wyglądał podobnie. Ale coś w nim pękło. Coś się zmieniło i nie można tego cofnąć. Zakochał się w Dantem.

W jednym momencie odkrywa, że może mieć przyjaciół, przeciwstawić się dręczycielom i sprawić, że jego głos stanie się słyszalny. A do tego wszystkiego jest przy nim Dante. Marzycielski i dowcipny, potrafiący równie dobrze wzbudzić irytację i rozbudzić pożądanie.

Chłopcy są zdeterminowani, by wytyczyć sobie ścieżkę w świecie, który ich nie rozumie. Kiedy Arystoteles staje w obliczu szokującej straty, będzie musiał walczyć jak nigdy przedtem, aby stworzyć życie, które będzie prawdziwie szczęśliwe.

Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja docenionej przez krytyków, wielokrotnie nagradzanej powieści Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata to romantyczna i czuła opowieść, która z pewnością oczaruje fanów Adama Silvery.


RECENZJA

Historię Arystotelesa i Dantego poznałam wiele lat temu, gdy książka była wydana po raz pierwszy pod tytułem „Inne zasady lata”. Bardzo mi się wtedy ta historia podobała, dlatego chętnie sięgnęłam po kontynuację, zwłaszcza że teraz drugi tom został wydany z barwionymi brzegami, których jestem wielką fanką.

Arystoteles i Dante są w sobie na zabój zakochani. Nie wyobrażają sobie, że kiedyś nie mieliby być razem. Jednak świat nie jest gotowy na ich miłość. Związki homoseksualne uważane są za jakieś wynaturzenie. Czy w takim świecie ich związek ma szansę na przetrwanie?

„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” zdecydowanie jest bardzo udaną kontynuacją, która powinna się spodobać tym, którzy czytali tom pierwszy (chociaż jest w niej dużo więcej filozofowania). Jednak wydaje mi się, że jeśli ktoś nie czytał tomu pierwszego, nie będzie czuł się bardzo zagubiony w fabule, jeśli zdecyduje się przeczytać tylko tę część (ale wiadomo, zawsze warto, zacząć od początku). Autor ma bardzo przyjemny, trochę poetycki styl, który sprawia, że przez strony się dosłownie płynie.

W tej części poruszone są różne ważne kwestie dotyczące społeczeństwa. Jednak na dobrą sprawę wszystkie łączy to, że mówią one o jednym, że każdego powinno się akceptować, nie ważne, jakiej jest narodowości, wyznania, czy kogo się kocha. W książce jest wiele wartościowych stwierdzeń i przemyśleń, podoba mi się zwłaszcza to: „nigdy nie rób niczego, żeby udowodnić innym lub nawet samemu sobie, że jesteś człowiekiem. Bo jesteś człowiekiem”. I za samo bycie człowiekiem, już szacunek się należy.

W tym tomie bardzo podobało mi się również to, jak autor pokazał przemianę Arystotelesa. Z wyobcowanego nastolatka stał się kimś, kto otworzył się na przyjaciół. Nie była to nagła zmiana, ale powolny proces. Zmiana ta pozwoliła mu przejść jeden z najtrudniejszych momentów w jego życiu.

Jeśli chodzi o fabułę, to zdarzały się momenty śmieszne, pełne romantyzmu, czasami takie, nad którymi warto było się dłużej zastanowić, ale były też momenty, zwłaszcza jeden, przy którym nie mogłam powstrzymać łez. Nawet, teraz gdy sobie o nim przypomnę, to świecą mi się oczy.

Podsumowując, ta część podobała mi się delikatnie mniej niż pierwsza, ale nadal uważam, że jest to bardzo dobrze napisana kontynuacja. I naprawdę warto po nią sięgnąć.

Honorata

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…