Bursztynowa czarownica – Wilhelm Meinhold

Date
sty, 16, 2025

Poruszająca historia dziewczyny, oskarżonej o czary.

Akcja tej powieści rozgrywa się podczas wojny trzydziestoletniej. Maria Schweidler, córka pastora, pragnąc uśmierzyć ból i nędzę dotkniętych wojną mieszkańców wioski, postanawia sprzedać znaleziony przez nią bursztyn i kupić jedzenie dla głodujących. Pada jednak ofiarą plotek rozsiewanych przez parającą się czarami sąsiadkę i staje przed sądem, oskarżona o bycie wiedźmą.

Bursztynowa czarownica jest jedną z najciekawszych powieści Wilhelma Meinholda, autora słynnej Sydonii. Dla Oscara Wilde’a była najbardziej ulubioną lekturą wieku młodzieńczego. Napisana w kronikarskim stylu i zgrabnie osadzona w realiach epoki, jest jednocześnie dziełem poetyckim i wciągającym.


RECENZJA

Procesy o czary zajmują mnie od czasu, gdy poznałam historię najsłynniejszej pomorskiej czarownicy, czyli Sydonii von Borcke. Gdy zobaczyłam okładkę „Bursztynowej czarownicy”, wiedziałam, że to książka, z którą będzie mi po drodze.

Nim jednak przejdziemy do fabuły i moich odczuć, trzeba wspomnieć, że autor tego dzieła żył w dziewiętnastym wieku, więc sięgając po książkę, musimy mieć świadomość, że napisana jest dosyć archaicznym językiem i stylem, co sprawia, że odbiega od współczesnych powieści.

Pisząc „Bursztynową czarownicę”, Wilhelm Meinhold posłużył się ciekawym zabiegiem: narrator odnajduje fragmenty pamiętnika pastora z okresu wojny trzydziestoletniej i to jemu oddaje głos. Pastor w iście kronikarskim stylu pisze o ubóstwie i głodzie swoich parafian, wspomina wszystkie niedole, jakie spadły na pomorską ludność w czasie wojny. Ciekawie opisuje życie i codzienność swojej wioski, charakteryzuje jej mieszkańców, wskazując zarówno ich dobre cechy, jak i przywary. Pisze o zabobonach i uprzedzeniach. Nie przypuszcza, że owe zabobony obiją się bolesnym piętnem na jego największej miłości: córce Marii. Dziewczyna scharakteryzowana jest jako niezwykle urodziwa, skromna i bogobojna. Jej jedynym marzeniem jest ulżyć w niedoli ojcu i wieśniakom. Pewnego dnia na brzegu morza wspólnie z ojcem odkrywa żyłę bursztynu. To znalezisko staje się początkiem rodzinnych kłopotów. Maria zostaje oskarżona o zaprzedanie duszy diabłu i wspólnie z ojcem musi stawić czoła pomówieniom i zabobonom.

Nie mogę napisać, że książę czyta się lekko. Zarówno język, jak i tematyka sprawiają, że trzeba się skupić na lekturze, by nie zgubić się wielości wątków i zagmatwanej, emocjonalnej narracji ojca.

Lektura to jednak niezwykle ciekawa, będąca świadectwem męskiego zadufania i brutalności, bezwzględnego działania sądów inkwizycyjnych i ludzkiej zawiści.

Pozycję polecam miłośnikom pomorskiej historii i tym, których pasjonuje gotycka powieść XIX w.

Anna Kruczkowska

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki?

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki? Pamiętacie czasy, kiedy o nowej książce dowiadywaliśmy się od znajomego albo przez recenzję w…

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Najnowsze przemyślenia


Dlaczego dorośli sięgają po książki dla młodzieży?

Co sprawia, że dorośli z zapałem sięgają po literaturę młodzieżową? Czy to tęsknota za beztroską młodością? A może magia opowieści, która przyciąga jak magnes? Literatura…

Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…