Nowe wydanie książki wybitnego polskiego historyka, uzupełnione o rozdziały poświęcone najnowszym dziejom naszego kraju Historia Polski, spisana przystępnym dla młodych ludzi językiem, zabiera nas w niezwykle pasjonującą podróż po meandrach polskich dziejów.
Ta opowieść jest wciąż żywa i stanowi źródło wszechstronnej wiedzy. Poznawanie przeszłości jest wspaniałym ćwiczeniem umysłu. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży to nie tylko daty, liczby, nazwiska czy opis zmieniających się granic naszego kraju. Feliks Koneczny, opisując burzliwe dzieje ojczyzny, przekonuje, że historia Polski to nauka o zmianach i wyzwaniach, z którymi mierzył się nasz naród. Uczy, że ich znajomość to obowiązek i przywilej każdego, kto chce zwać się patriotą. W nowym wydaniu tej słynnej książki znalazły się rozdziały, napisane przez Jarosława Szarka i Joannę Wieliczkę-Szarkową, które zapoznają młodych czytelników z historią Polski w XX i XXI wieku.
RECENZJA
Młodzież niekoniecznie chce się grzebać w historii. Bo dużo, bo nudne, bo to szkolny przedmiot. Nie dostrzegają, że może być ciekawa i jest ważna. Nie, nie przez swoje przekonania, ale przez to, że nikt im nie pokazał, jak przeszłe wydarzenia się ze sobą zazębiają, wynikają jedne z drugich i mogą być fascynujące. Na szczęście Feliks Koneczny podjął trud przekonania młodych do historii. Jego opracowanie było jednak niepełne, choćby przez sam fakt okresu jego życia. Dziś mamy przed sobą wydanie uzupełnione przez dwójkę historyków o polską historię z XX i XXI wieku.
Zmierzenie się ze sposobem snucia historycznych opowieści, jaki prezentuje sobą Koneczny, jest sporym wyzwaniem. Część napisana przez niego pozwala płynąć z nurtem historii. Nie zanudza, pokazuje najważniejsze fakty, czasem je trafnie komentuje. Przekazuje wiedzę wraz z kontekstem społecznym i politycznym, dzięki temu rozumienie pewnych faktów przychodzi z łatwością. Poniekąd samo też się zapamiętuje, a kolejne rzeczy wynikają z poprzednich w sposób naturalny. Historia opowiedziana przez niego nie nuży, a wręcz zaciekawia, zachęca do sięgnięcia po więcej. Należy sobie zdać sprawę z tego, że w tak krótkim tomie niepodobna zmieścić wszystkich wichrów historii, z którymi przyszło zmierzyć się Polsce. To jedynie zachęta. Stanowi jednak spójną całość i można z niej sporo się nauczyć.
Niestety dr Joanna Wieliczka-Szarkowa wraz z dr Jarosławem Szarkiem kolejne rozdziały, z kolejnymi wielkimi wydarzeniami dla Polski jeszcze bardziej zminimalizowali. Zaledwie muskają temat, nie poświęcając mu zbyt dużo uwagi. Owszem, są tam najważniejsze rzeczy, daty, wydarzenia, ale to zdecydowanie za mało. Język nadal jest przystępny, choć brakuje tego czegoś, co do tekstu wkładał Koneczny, nadal czyta się to przyjemnie, a nie tak, jak suchy podręcznik, ale jest tego zdecydowanie mało. Dużo sobie obiecywałam po tych dołożonych rozdziałach i jestem rozczarowana. Bardzo żałuję, że Autorzy nie zdecydowali się na napisanie obszerniejszej wersji, nie jako doklejenie do tomu Konecznego, ale jako drugą część. Jestem pewna, że byłaby z tego fantastyczna lektura. Mam nadzieję, że kiedyś się doczekam obszerniejszego opracowania. Jak na razie cieszę się tym, co mam, bo zawsze lepsza taka część, niż kompletnie nic. Szczególnie napisane w sposób trafiający do młodych, bo innych opracowań z tych czasów jest sporo, ale są bardziej sztywne.
Mimo wszystko polecam tę książkę, szczególnie osobom, które nie mają opracowania napisanego tylko przez Konecznego. Ci, którzy mają tamto wydanie, muszą się zastanowić, czy dla tych kilku rozdziałów warto.
Katarzyna Boroń