Loki, największy oszust wśród bogów, po swoim kolejnym wybryku został wygnany na Ziemię i uwięziony w ciele jedenastolatka. Oto jego pamiętnik!
Loki może wrócić do Asgardu tylko pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykaże się poprawą swojego zachowania. A jeśli nie? Wtedy czekają na niego wieczne tortury w dole z wściekłymi wężami! To takie okrutne! Aby śledzić jego postępy, Odyn dał mu ten magiczny pamiętnik, w którym notoryczny oszust Loki może pisać tylko prawdę. Co gorsza, musi znosić obecność jedenastoletniego Thora, który łazi za nim cały czas i go zaczepia. A Loki nawet nie może używać swoich niesamowitych boskich mocy! Czy w końcu nauczy się odróżniać dobro od zła, zaufanie od oszustwa i przyjaciół od wrogów?
Niesamowicie dowcipne teksty i szalone ilustracje Louie Stowell sprawią, że nie będziecie mogli się oderwać od przygód Lokiego!
RECENZJA
Loki, bóg-oszust Asgardu, przesadził z żartami o jeden raz za dużo i teraz spotkała go najgorsza w historii kara. Został wysłany przez Odyna na Ziemię, aby żyć przez miesiąc jako nastoletni chłopiec. Mieszka z dwoma bogami udającymi jego rodziców i oczywiście bratem, Thorem. Gdzie problem? Otóż Loki ma się dobrze zachowywać. Ma także codziennie pisać magiczny pamiętnik. Tylko poprawa zachowania sprawi, że będzie mógł wrócić do dawnego ja. W przeciwnym wypadku będzie jeszcze większa kara (w skład której wchodzi kwas i wąż…). Jednak trudno wyzbyć się tysiącletniego nawyku wychodzenia z każdej trudnej sytuacji za pomocą kłamstw i żartów.
To było naprawdę zabawne widzieć wszechpotężnego i niegrzecznego Lokiego uwięzionego w ciele dziecka i zmuszonego do robienia rzeczy, które robią dzieci, na przykład chodzenia do szkoły. Jak każde dziecko Loki vel Liam próbował wielu sztuczek, by się wymigać od swoich zadań.
Książka jest napisana w formie pamiętnika z dużą ilością czarno-białych, zabawnych ilustracji. Co ciekawe Loki nie może okłamać pamiętnika, ale już może zamieszczać w nim sarkastyczne spostrzeżenia. Książka zawiera wiele scen humorystycznych i pouczających. Pokazuje też wiele motywów mitologicznych, ale daje również uczciwy wgląd w nasz współczesny świat. Zabawne, jak bogowie starają się być ludźmi, np. Heymdall gotuje i stara się wychowywać dzieci, ciągle czyta książki o rodzicielstwie. Loki oczywiście nienawidzi szkoły, ale ma ciekawe obserwacje na temat edukacji, na przykład to, że historia jest interesująca, ponieważ opowiada o śmiertelnikach, którzy lubią prowadzić wojny, kraść innym rzeczy, a nawet wystawiać te skradzione rzeczy w muzeach! I to jest niegrzeczne nawet w jego oczach.
Okropnie przezabawny i przewrotny dziennik „LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym” to rozśmieszająca do łez bajeczna i uwspółcześniona wersja oryginalnych nordyckich mitów. Moje dzieci i ja nie możemy się doczekać, co będzie dalej!
Monika Kilijańska