jak wziąć na siebie winę

Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę – Louie Stowell

Date
maj, 10, 2024

Kontynuacja przygód Lokiego, uwięzionego na Ziemi w ciele jedenastolatka

Loki dostał kolejną szansę, aby udowodnić, że jest godny Asgardu. Jednak kiedy ginie ulubiony młotek Thora, wszyscy myślą, że to właśnie on za tym stoi. To takie niesprawiedliwe! Przecież teraz Loki jest dobry!

Aby oczyścić swoje imię, Loki musi:
1. Znaleźć ulubiony młotek Thora
2. Odkryć, kto go ukradł
3. Zmusić wszystkich do przyznania się, że nie mieli racji (to ostatnie jest oczywiście najważniejsze!)

Łatwe zadanie dla kogoś tak przystojnego i sprytnego jak Loki…


RECENZJA

To już druga książka z tej fantastycznej serii dla młodszych nastolatków. Za swoje psikusy Loki został wygnany z Asgardu. Odyn nadał Lokiemu postać 11-letniego człowieka i wysłał Thora, Heimdalla i Hyrrokkina (również w postaci ludzi), aby mieli na niego oko. Loki musi nauczyć się być dobry i prowadzić zapis swoich dobrych i złych uczynków w magicznym dzienniku.

Kiedy młot Thora zostaje skradziony, mistrz psot zostaje podejrzany o kradzież. Tylko czy tym razem naprawdę Loki jest winien? Musi tylko znaleźć młotek, zidentyfikować prawdziwego złodzieja i przekonać wszystkich, że się co do niego mylili. Proste, prawda?

W drugiej książce z tej serii Loki próbuje nie tylko oddalić zarzuty, ale i poznać nowych przyjaciół, ale robi to w zły sposób. Po prostu ich przekupuje lub znęca się nad nimi, zamiast naprawdę nawiązać kontakt z kimkolwiek. Dopiero Valerie udaje się zbliżyć do chłopca.

Książka pokazuje, że każdy ma w sobie pokłady dobra i może się zmienić. Choć Loki jest samolubny i podły, naprawdę stara się czynić dobro. Może i czasem nagina rzeczywistość, ale w gruncie rzeczy stara się trzymać ustalonych zasad. Jest niesamowicie złożoną postacią i ta książka dobrze to odzwierciedla.

Narracja prowadzona jest z perspektywy Lokiego, który opisuje miesiąc swoich przygód w magicznym dzienniku, który przyznaje mu punkty za bycie dobrym i nie pozwala kłamać czy konfabulować. Ciekawym zabiegiem jest umieszczanie kreskówkowych ilustracji właściwie na każdej stronie. Czasami tekst opowiadania zmienia się w komiks na jedną czy dwie strony, a następnie ponownie powraca do zwykłego tekstu. Chaos, zamieszanie, sarkazm i bystre obserwacje po raz kolejny triumfują, gdy Loki w zabawny sposób przełącza się między swoimi dwiema postaciami – nieśmiertelnym oszustem-bogiem i zwykłym śmiertelnym uczniem Liamem. Nie raz można zrywać boki ze śmiechu, poznając przezabawne poglądy Lokiego na świat śmiertelników. Wnikliwie obserwuje on bowiem nasz świat, pokazując takie absurdy jak np. zdmuchiwanie świeczek na torcie, które zwykle kończy się jego opluciem, a potem podarowanie gościom takiego oślinionego kawałka ciasta do skonsumowania.

Choć to druga część serii, bez trudu można się odnaleźć w fabule. Możecie zatem nawet zacząć do tego tomu znajomość z Lokim i nordyckimi bogami.

Mimo kibicowania Lokiemu w otrzymywaniu kolejnych punktów dobra jednak jestem zadowolona, że Odyn nie wydaje się zadowolony z postępów Lokiego. Oznacza to bowiem, że nas, czytelników, czekają kolejne przygody tego boga w ciele chłopca. Polecam tę książkę dzieciom w wieku 9 lat i starszym, które lubią fantasy, magię, humor i mitologię nordycką.

Monika Kilijańska


Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…