Niedźwiedż i słowik

Niedźwiedż i słowik – Katherine Arden

Date
gru, 22, 2023

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostw przed złem.
Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia.
Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc – by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani.
Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia.

RECENZJA

Katherine Arden inspirację do swojej powieści czerpała z baśni i legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Historia Rusi, ich słowiańskich wierzeń jest niezwykle intrygująca i nadaje się jako materiał na świetną książkę. Nawet na trylogię, bo „Niedźwiedź i słowik” rozpoczyna Trylogię Zimowej Nocy.

Wasia jest dziewczynką, która nie pasuje do swoich czasów. Uwielbia baśnie, które wszystkim dzieciom opowiada niania, Dunia. Nie tylko o domowniku, ale także o Morozce, demonie mrozu. Jednak spokój ludzi Leśnej Ziemi, którzy od lat łączą wierzenia pogańskie z chrześcijaństwem, burzy przyjeżd nowego batiuszka i nowa macocha, która widzi duchy i panicznie się ich boi. Mieszkańcy przestają składać ofiary tym, którzy ich bronili, a Wasia widzi, jak domowe duszki marnieją. Gdy wieś przestaje być chroniona, zło, które czai się w lasach, podkrada się do domostw. Pojawiają się kolejne ofiary. Wasia, która uważana jest za niepokorną i krnąbrną, nie ma łatwego życia, zwłaszcza że macocha chcę ją wydać za mąż, lub wysłać do klasztoru. Czy Wasi uda się ocalić rodzinę przed wielkim złem? I co ma z tym wspólnego baśniowy Morozko?

To jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Czuje się całkowicie oczarowana i zaczarowana tą historią. Katherine Arden przenosi swojego czytelnika do średniowiecznej Rusi, na dalekie kresy kontynentu, gdzie zima rządzi przez większą część roku; gdzie dawne duchy mieszkają w stajniach, w domach. Pomagają ludziom i opiekują się domostwem; gdzie obok chrześcijaństwa, nadal stare wierzenia są obecne w życiu codziennym. Katherine Arden oddała klimat tamtego czasu. Gdy tylko rozpoczynałam lekturę, przenosiłam się do tego magicznego, dawnego świata. Zima w tamtych czasach i miejscu była niesamowicie sroga i bezwzględna – gdy czytałam opisy krajobrazu, warunków, niemal czułam przenikające mnie zimno. Gdy Wasia marzła, ja również czułam się nieprzyjemnie. Już dawno żadna książka aż tak nie wciągnęła mnie w swój świat, że stałam się nie tylko naocznym świadkiem wydarzeń – ja w nich cała uczestniczyłam. Autorka z niezwykłą gracją i wyczuciem łączy świat realny z tym magicznym, duchowym, a mostem, który je łączy jest Wasia.

Jako czytelnicy towarzyszymy Wasi od narodzin i razem z nią dojrzewamy i dorastamy. Katherine Arden wykreowała bohaterkę realną, prawdziwą; taką, która popełnia błędy, co czyni ją o wiele bardziej realistyczną niż postać kryształową, bez wad, której wszystko wychodzi. Wasia wyróżnia się na tle innych bohaterów – widzi więcej niż inni i po przybyciu nowego batiuszki nadal wierzy we wszystkie domowe i gospodarskie duszki, które pomagają mieszkańcom. Dziewczyna na naszych oczach dojrzewa, zmienia się, poznaje życie. Tuż obok Wasi mogłabym wymienić kilkoro innych bohaterów, którzy wyróżniają się na tyle innych – ojca Konstantego, który chcę ocalić ludzi przed pogańskimi duchami czy też macochę Wasi, siostrę Wielkiego Księcia. Są to postacie negatywne, ale ich pretensje i czyny są dość dobrze wytłumaczone i nie biorą się znikąd.

Czy polecam? Bardzo! To magiczna historia, a kolejne części są jeszcze lepsze i jeszcze bardziej ekscytujące.

Kasia

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…